Göstergebilim Uygulamaları Pdf Kitap İndirBu kitap, geleneksel metin okuma yöntemlerinin dışında kalan göstergebilimsel yöntemle metin ve görselleri derinlemesine çözümlemeyle ilgilenen okuyuculara yönelik olarak hazırlanmıştır.

Kitap, hem kuram hem de uygulamayı bir araya getirmesi açısından alandaki ilk çalışmalardandır. Temel ve ileri seviyede, anlatıdan görsellere varıncaya kadar farklı alanlarda okuyucunun anlayabileceği şekilde bol çözümleme örnekleri sunmaktadır. İnsan yaşamı görsellerle kuşatılmıştır, bu görsellerin hepsinin insan üzerinde bir etkisi vardır. Yaratılan bu etkiyle bir algı oluşturulmaktadır. Örneğin gazete ve üniversiteler sloganlarının ya da reklamların arkasında yatan gizli anlamı ortaya çıkarma biçimi okuyucuya sunulmaktadır.

Bu çalışmada, göstergebilimle ilgili temel kavramlar ve metin çözümleme biçimleri gereksiz ayrıntılara girmeden okuyucunun anlayacağı biçimde hazırlanmıştır. Alana özgü zengin güncel kaynakçası, farklı alanlarda çözümle örnekleri sunmasıyla bu kitap, araştırmacılara, öğretim elemanlarına ve öğrencilere katkı sunmayı amaçlıyor.

Kitap, İletişim, Eğitim ve Güzel Sanatlar Fakültelerinde, Türk Dili Edebiyatı, dilbilim, çeviribilim, grafik tasarım, edebiyat ve mütercim- tercümanlık bölümlerindeki öğrencilere ve öğretim elemanlarına katkı sağlayacak niteliktedir.

Kitapta Bulunan Konu Başlıkları

Genel Göstergebilim
Temel Göstergebilimsel Yaklaşımlar
Göstergebilimsel Çözümleme Türleri
Gösterge ve Gösterge Çeşitleri
Söylem Çözümlemesi
Anlatı Çözümlemesi
Göstergebilim Uygulamaları
Hitabe Çözümlemesi
Öykü Çözümlemesi
Reklam Çözümlemesi
Akademik Sloganların İncelenmesi
Yazılı Basın Sloganların Çözümlenmesi
(Tanıtım Bülteninden)Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*