Korkut Ata Ne Söyledi Pdf Kitap İndirDünyadaki bütün kutsal metinlerin “hikâye ederek” anlatma yöntemini kullanması boşuna olmasa gerek. Peki, bu zamanın hikâye anlatıcıları kendisine ve muhataplarına hangi hikâyeleri, nasıl anlatmalı? Zor soru. Ama zamanın sınavından geçmiş, yüzyıllarca bu toprakların insanlarının mayasına karışmış hikâyeleri görmezden gelerek olmadığı kesin! Bin Bir Gece Masalları’nı, Hazreti Ali Cenkleri’ni, Gazavatnameleri, Battalnameleri, Hamzanameleri, Nasreddin Hoca Hikâyeleri’ni ve elbette Dede Korkut Hikâyeleri’ni görmeden; bu anlatıların neyi nasıl yaptığını, nasıl bu kadar uzun süre hayatta kalabildiğini anlamadan kendini, yaşanan alemi hatta zamanın ruhunu dahi anlayabilmek, yeniden hikâye anlatmaya devam edebilmek mümkün değil.
İşte sevgili okur, bu soruyu kendimize sorup durmaktan vazgeçip çoğu kuşakdaşımız olan öykücülere de yöneltince ortaya bu kitap çıktı.

On iki değerli yazar ölümsüz Dede Korkut Hikayelerinden birer tane seçti ve onu kendi öykü anlayışına göre yeniden yorumladı.

Güven Adıgüzel,
Arda Arel,
Naime Erkovan,
Akif Hasan Kaya,
İsmail Özen,
Mukadder Gemici,
Güray Süngü,
Aykut Ertuğrul,
Osman Cihangir,
Emre Ergin,
Güzide Ertürk ve
Mustafa Çiftçi,
birer hikaye aldılar önlerine ve dediler ki;

Korkut Ata bize ne söyledi. Biz onun söylediklerini kendi dilimizce, kime, nasıl söyleriz?
(Tanıtım Bülteninden)Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*